Novija arhitektura Beograda – jednodnevna stručna praksa

Pozivaju se zainteresovani studenti, stručnjaci i građani iz Srbije i regiona da se prijave za jednodnevnu stručnu praksu Novija arhitektura Beograda, planiranu za 6. jun 2014.godine (11-18h). Nakon pozitivnog iskustva sa dve prethodne prakse, obeležene velikim odazivom studenata (preko 400 iz više gradova i zemalja), kao i spremnošću osoblja znamenitih zdanja da im omoguće pristup (Francuske ambasade, Skupštine Srbije, Dvorskog kompleksa na Dedinju, Prve Hrvatske štedionice – Muzeja Cepter, Cvijićeve kuće, Konaka Kneginje Ljubice i dr.), ovom prilikom najavljujen je još sadržajniji program. Uz pomoć istoriografa specijalizovanih za arhitektonsku i društvenu istoriju Beograda, istaknutih projektanata, kritičara i konzervatora, kroz 15 tematskih grupa obići će se mnoga značajna dela novije srpske, slovenačke i hrvatske arhitekture (Sunka, Plečnika, Erlicha, Weissmana, Horvata) i aktuelizirati problemi njihove zaštite.

Za svaku grupu se može prijaviti do 40 zainteresovanih studenata slanjem mejla nosiocu poduhvata prof. dr Aleksandru Kadijeviću, upravniku Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta (akadijev@f.bg.ac.rs) i bibliotekarki istog odeljenja Aleksandri Ilijevski (ailijevs@f.bg.ac.rs) do 10. maja 2014.godine. Voditeljima i komentatorima ranijih praksi pridružiće se nekoliko stručnjaka najvišeg nivoa kompetentnosti za predložene teme.

Raspored tematskih grupa

1. Trgovi i javni skulptorski spomenici centralne beogradske zone

2. Pravoslavni i katolički hramovi Beograda

3. Jevrejska graditeljska baština prestonice

4. Hrvatski arhitekti u Beogradu (1900-2000)

5. Graditeljsko nasleđe Ulice Kralja Petra I, Vasine i Knez-Mihailove ulice

6. Tragom delatnosti arhitekte Dragiše Brašovana (1920-1965)

7. Nemanjina ulica i Zapadni Vračar

8. Graditeljsko nasleđe Pančeva

9. Most Kralja Aleksandra Karađorđevića i Savsko priobalje

10. Interpolacije i nadogradnje centralne gradske zone

11. Fasadna skulptura centralne zone

12. Savremena arhitektura Beograda 1990-2014 (uz učešće uglednih projektanata i kritičara)

13. Dedinje, Senjak i Topčider (poseta Dvoru i Miloševom konaku)

14. Ruski emigranti u beogradskoj arhitekturi (1919-1960)

15. Tašmajdan, Vračar, Palilula

Voditelji

Za sada potvrđeni voditelji (istoričari umetnosti, istoričari kulture, arhitekti): dr Mirjana Roter Blagojević, dr Marta Vukotić, dr Dubravka Đukanović, dr Olga Manojlović Pintar, Saša Mihajlov, Svetlana Dimitrijević Marković, Tamara Ognjević, Ana Kostić, Vladana Putnik, Tijana Borić, Aleksandra Stamenković, Aleksandra Ilijevski, Milica Mađanović, Marija Blagojević, Jovana Kljajević, Katarina Nešić, Marina Pavlović, Jelena Puzić, dr Predrag J.Marković, dr Igor Borozan, mr Bojan Kovačević, mr Nebojša Antešević, mr Vuk Dautović, Tadija Stefanović, mr Haris Dajč, Đorđe Mandrapa, Marko Stojanović, Đorđe Alfirević, Miroslav Pantović, dr Milan Popadić i dr Aleksandar Kadijević.

beograd-arhitektura
unnamed2
unnamed
Sa prethodne prakse

Sa prethodne prakse



Uključi se u diskusiju
Dosadašnji komentari (0)

Ili se uloguj:


*Komentari se pregledaju pre objavljivanja